Porsche Česká republika

Parameter - 6404

Společnost SEAT S.A. snížila emise ve svých provozních areálech o 75 % oproti roku 2010

Společnost SEAT S.A. zaznamenala v roce 2024 své historicky nejlepší výsledky v oblasti udržitelnosti díky pokračujícímu snižování emisí CO2 a spotřeby vody. Vylepšené výrobní procesy, závazek společnosti SEAT S.A. k elektrifikaci a efektivita strategických ekologických projektů stojí za pokrokem, který přinesl zmenšení dopadů provozních areálů společnosti SEAT S.A. na životní prostředí o 57 % oproti roku 2010.

 

  • Dopady provozních areálů společnosti SEAT S.A. na životní prostředí klesly od roku 2010 o 57 %
  • U spotřeby vody v provozních areálech společnosti SEAT S.A. došlo ve stejném období k rekordnímu snížení o 55 %
  • Společnost SEAT S.A. dělá další pokroky ve svém úsilí o udržitelnost také v roce 2025: rozšířením svých slunečních elektráren a výstavbou nabíjecí sítě pro elektromobily ve svých provozních areálech
  • SEAT S.A. hodlá v souladu s dekarbonizační strategií koncernu Volkswagen dosáhnout uhlíkové neutrality ve všech svých provozních areálech do roku 2040 a v rámci celého podniku do roku 2050

 

Praha, 04/06/2025. Společnost SEAT S.A. zaznamenala v roce 2024 své historicky nejlepší výsledky v oblasti udržitelnosti díky pokračujícímu snižování emisí CO2 a spotřeby vody. Vylepšené výrobní procesy, závazek společnosti SEAT S.A. k elektrifikaci a efektivita strategických ekologických projektů stojí za pokrokem, který přinesl zmenšení dopadů provozních areálů společnosti SEAT S.A. na životní prostředí o 57 % oproti roku 2010.

 

Základem naší transformace je i nadále udržitelnost, protože víme, že se jedná o správnou cestu nejen z hlediska budoucnosti naší společnosti, ale také budoucích generací a planety,“ řekl Markus Haupt, prozatímní předseda představenstva značek SEAT a CUPRA a člen představenstva společnosti SEAT S.A. odpovědný za výrobu a logistiku. „Na výsledky dosažené v roce 2024 jsme velmi hrdí. Naším cílem je dosáhnout v souladu se strategií koncernu Volkswagen uhlíkové neutrality v našich provozních areálech do roku 2040. Pokračujeme proto v našem úsilí o minimalizaci emisí i spotřeby vody a energií.“

 

Další rekordní rok pro udržitelnost

Společnost SEAT S.A. dosahuje dalšího pokroku na cestě k udržitelnější výrobě a její úsilí o zmenšování dopadů na životní prostředí je patrné z rekordních výsledků dosažených v roce 2024. Pokrok v procesu dekarbonizace je již značný. V porovnání s rokem 2010 snížila společnost SEAT S.A. emise CO2 ze svých provozních areálů o 75 %. Oproti roku 2023 se tento ukazatel zlepšil o 18 %. Tyto výsledky potvrzují efektivitu procesu elektrifikace, jímž společnost SEAT S.A. prochází a který se týká jak produktů, tak provozních areálů.

Společnost SEAT S.A. se v roce 2024 držela také svého závazku k efektivnímu využívání vody a zavedla dodatečná opatření, díky nimž dosáhla rekordně nízké spotřeby vody. Loni tak spotřebovala o 55 % méně vody než v roce 2010. V roce 2024, který byl v Katalánsku charakterizován nebývalým suchem, snížil SEAT S.A. svou spotřebu vody o 18 % v porovnání s předchozím rokem. Od roku 2010 došlo také ke snížení spotřeby energie o 37 %. Tento pokles umocňuje používání 100 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů v rámci všech aktivit od roku 2012. Společnosti SEAT S.A. se navíc podařilo od zahájení evidence zmenšit množství odpadu předávaného firmám specializovaným na likvidaci odpadu o 78 % a emise rozpouštědel o 45 %.

 

Elektrifikace jako součást závazku vůči planetě

Společnost SEAT S.A. nepřetržitě pracuje na optimalizaci svých procesů a realizuje kroky a iniciativy, které minimalizují dopady jejích činností z hlediska udržitelnosti. Společnost v roce 2024 na své cestě k elektrifikaci zavedla do výrobních procesů různé inovace, mezi něž patří nová pec pro sušení kataforézně nanášených laků. Jedná se o první 100% elektrickou pec v rámci koncernu Volkswagen, která eliminuje 2500 tun emisí CO2 ročně. Společnost SEAT S.A. také poskytla zaměstnancům více než 170 000 hodin školení jako přípravu pro přechod na elektrifikaci a zavedla používání elektrifikovaných vozidel pro kompletní tým vedoucích pracovníků společnosti.

SEAT S.A. se na intenzivně zaměřuje na oblast udržitelnosti i v roce 2025. Spuštění projektu SEAT al Sol 2 povede k rozšíření podnikových solárních elektráren. Elektrárny ve výrobních závodech Martorell, El Prat a Barcelona obdrží 39 000 nových solárních panelů s plochou 233 000 metrů čtverečních a výrobní kapacitou 29 gigawatthodin (GWh). SEAT S.A. tím ztrojnásobí kapacitu vlastní výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. V prvních měsících letošního roku byla navíc zdvojnásobena infrastruktura pro nabíjení elektromobilů v provozních areálech společnosti instalací 128 nových stanic a nabíjecí síť v okolí Martorellu byla vylepšena instalací veřejných nabíječek.

SEAT S.A. navíc rozšiřuje své portfolio nabídkou elektrifikovaných modelů, které poskytují udržitelnější a hospodárnější řešení pro mobilitu, jež jsou přizpůsobena požadavkům všech řidičů. CUPRA – nekonvenční značka v roli vyzývatele – spustila v roce 2024 největší produktovou ofenzivu ve své historii, která zahrnovala světovou premiéru nových modelů CUPRA Leon a CUPRA Formentor; zahájení prodeje modelu CUPRA Tavascan, prvního 100% elektrického SUV kupé značky CUPRA; a příchod modelu CUPRA Terramar, sportovního SUV a finalisty ankety „Evropský vůz roku 2025“. Značka navíc představila výkonnější verzi svého prvního zcela elektrického modelu: CUPRA Born VZ. SEAT S.A. má také na starosti rodinu městských elektromobilů koncernu Volkswagen a od roku 2026 zařadí do svého portfolia model CUPRA Raval, první elektromobil vyráběný v závodě Martorell.

 

Udržitelnost jako strategický pilíř

Udržitelnost je jedním z hlavních pilířů firemní strategie společnosti SEAT S.A. Společnost SEAT S.A. se v oblasti ochrany životního prostředí zavázala především k dekarbonizaci, šetření přírodními zdroji a ochraně ekosystémů. Společnost SEAT S.A. měří od roku 2010 dopady svých provozních areálů na životní prostředí pomocí pěti klíčových ukazatelů ve výrobním procesu zavedených koncernem Volkswagen. Tyto ukazatele kvantifikují ekologickou efektivitu průmyslových procesů a jsou přepočteny na vyrobené vozidlo, což umožňuje porovnávání a sledování meziročních pokroků. V roce 2024 dosáhla společnost SEAT S.A. svých historicky nejlepších výsledků, jimiž překonala loňskou bilanci, která byla rovněž rekordní.

 

SEAT S.A. utváří budoucnost mobility. SEAT S.A. je jako jediná společnost ve Španělsku, která navrhuje design osobních automobilů a současně je také vyvíjí, vyrábí a prodává, základním kamenem španělského automobilového průmyslu a hnací sílou jeho elektrifikace.

SEAT S.A. v rámci největší transformace ve své 75leté historii přeměňuje Španělsko v evropské centrum pro elektromobily.

Prostřednictvím projektu Future: Fast Forward a ve spolupráci s koncernem Volkswagen, společností PowerCo a dalšími partnery investuje SEAT S.A. 10 miliard eur do elektrifikace Španělska. Společnost má také na starosti projekt městského elektromobilu pro skupinu značek Core koncernu Volkswagen a v roce 2026 zahájí ve svém výrobním závodě Martorell produkci 100% elektromobilů včetně modelu CUPRA Raval.

SEAT S.A. je součástí koncernu Volkswagen a svá vozidla, mezi něž patří ikonický model SEAT Ibiza a bestseller CUPRA Formentor, prodává pod značkami SEAT a CUPRA. Společnost se 14 000 vysoce kvalifikovanými zaměstnanci a třemi výrobními centry Martorell, El Prat de Llobregat a Barcelona vyváží více než 80 % svých automobilů do více než 70 zemí.

https://www.seat.com/company/news

Porsche Česká republika je největším importérem osobních a užitkových vozidel do České republiky. Na českém trhu zastupuje značky Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy, včetně programu prodeje prověřených použitých vozů Das WeltAuto. S projektem nabíjecí infrastruktury MOON společnost vstoupila v roce 2020 do nové éry trvale udržitelné osobní mobility založené na elektrických pohonech a digitalizaci.

 

Kontakt pro média

Porsche Česká republika s.r.o.

Filip Stoulil

PR Komunikace SEAT I CUPRA

Tel.: +420 739 546 542

Mail: filip.stoulil@porsche.co.cz

www.seat.cz

 

AC&C Public Relations s.r.o.

Zorka Mašková

Senior Key Account Manager

Tel.: +420 736 751 151

Mail: zorka.maskova@accpr.cz