Porsche Česká republika

Parameter - 5939

Nebojte se opravovaných vozů

Většina kupujících ojetých vozů vyhledává vozy nebourané a bez poškození. Toho lze stoprocentně dosáhnout jen v malém procentu případů vozů nízkého stáří a malého kilometrového proběhu

Havarované ojeté auto nemusí být strašák, pokud se kvalitně opraví

· Až 99,3 % ojetých aut na českém trhu jsou deklarována jako nehavarovaná

· U pětiletých ojetin je podíl havárií či poškození 40%, u desetiletých pak až 60% (dle dat společnosti Cebia)

· Ojetina není nové auto, poškození vozů je běžná věc. Jde jen o to, jak transparentně se komunikuje.

· Das WeltAuto dává ke každému vozu automaticky certifikaci Cebia

Praha, 10. srpna 2022 – Většina kupujících ojetých vozů vyhledává vozy nebourané a bez poškození. Toho lze stoprocentně dosáhnout jen v malém procentu případů vozů nízkého stáří a malého kilometrového proběhu – například roční či předváděcí vozy, které preferují i zákazníci Das WeltAuto. Nicméně ani opravované vozidlo, které prošlo dílnou v autorizovaném servisu dle předepsaných postupů výrobce, nemusí být špatná koupě a například v inzerci je prodejci Das WeltAuto deklarují v kolonce „stav“ jako vozy „Velmi dobrý po opravě“.

„Většina ojetých aut nabízená na inzertních serverech je deklarována jako nehavarovaná,“ říká Mirka Cimrová, vedoucí divize Das WeltAuto společnosti Porsche Česká republika. „To je samozřejmě velmi zavádějící, realita bývá jiná. Také v naší síti Das WeltAuto se objevují vozy opravené po poškození či nehodě a není důvod se jich bát, pokud byly opraveny dle předepsaných postupů. Jejich cena samozřejmě bude výhodnější než u nehavarovaných či nepoškozených automobilů,“ vysvětluje Mirka Cimrová.

Dle dat společnosti Cebia bývá až u 99,3 % ojetých aut prodávaných na velkých inzertních portálech uvedeno, že nejsou havarovaná. Realita však bývá taková, že Cebia u pětiletých aut eviduje poškození či havárii u každého čtvrtého vozu, u desetiletých ojetin pak havárii nebo poškození vykazuje šest aut z deseti. „Kdo touží po autě absolutně bez poškození, má stoprocentní jistotu prakticky jen u nového auta. Ojetá auta ve stavu nových se snažíme vyhledávat a nabízet také v naší síti, jedná se zpravidla o roční vozy či předváděcí auta našich autorizovaných partnerů. Nebráníme se však ani opravených aut – když o skutečnosti zákazník ví, nevidíme v tom problém,“ dodává Cimrová.

Dle zkušeností firmy Cebia se někteří prodejci vymlouvají, mlží a slovíčkaří – že vozidlo bylo poškozeno, ale nebylo havarováno a v mnoha případech o poškození neinformují. V každém případě by měl být zákazník informován, byť jde třeba jen o odřený blatník. Taková drobnost sama o sobě není problém, pokud zákazník dostane komplexní informace. Transparentnost komunikace je základ v odvětví ojetých vozů, kde je důvěra zákazníků klíčová stejně jako historie a stav použitých vozidel.

Díky certifikátu Cebia, který partneři Das WeltAuto automaticky nabízí k nabízeným vozům, lze historii, poškození a pojistné události snadno dohledat, systém AUTOTRACER odhalí stav tachometru, skutečný rok výroby, první registraci, zemi určení a další detaily. Kromě toho se u většiny nabízených vozidel v síti Das WeltAuto prodejci snaží kupujícím poskytnout i výpis ze servisní historie z interních systémů automobilek koncernu Volkswagen. Nákup zde je tak v maximální možné míře transparentní ve prospěch zákazníka, což dokládají také poskytované garance v různých úrovních.